CEنشان بازرگانی CE به منظور ایجاد هماهنگی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در سطح اروپا (منطقه اقتصادی اروپا یا EEA) تولید یا به فروش می‌رسند، ارائه شده است. این حروف به‌طور مشخص اختصار چیزی را نشان نمی‌دهند، ولی به‌طور کل می‌توان آنها را اختصار کلمات فرانسوی Communauté Européenne یا Conformité Européenne به معنای «موردقبول اروپا» دانست.

محصولاتی که واجد دریافت علامت سی. ای می‌شوند، می‌بایست از نظر سلامت، امنیت، مضر نبودن برای جسم انسان و طبیعت مورد بررسی قرار گیرند و اگر واجد این شرایط باشند قادر به دریافت این نشانه خواهند بود.
کریدور | مقالات | گواهی‌نامه محصول اتحادیه اروپا CE

چه محصولاتی برای صادرات به اروپا باید CE دریافت کنند؟
مصالح ساختمانی
تجهیزات پزشکی
مواد و تجهیزات کاشتنی در بدن
تجهیزات الکترونیکی
سردکننده‌ها و یخچال‌ها
اسباب بازی
ماشین آلات
تجهیزات حفاظت شخصی
تجهیزات اندازه گیری غیراتوماتیک
تجهیزات گازسوز
مواد منفجرهٔ غیرنظامی
بالابر‌ها، مخازن تحت فشار
تجهیزات رادیویی و مخابراتی

موارد مستثنی از دریافت CE Mark
فهرست محصولات زیر برای صادرات به اروپا لزومی به دریافت CE نداشته و برای هر کدام بر اساس قانون واردات اتحادیه اروپا، تطابق با سایر مجوز‌های موجود ضروری است:
مواد شیمایی (Chemicals)، دارو‌ها (Pharmaceuticals)، مواد آرایشی و بهداشتی (Cosmetics)، مواد غذایی و خوراکی (Foodstuffs)
بر اساس بررسی‌های انجام شده در میان شرکت‌های دانش بنیان دارای تاییدیه نانومقیاس، بخشی از تجهیزات نانویی و همچنین محصولات مرتبط به حوزه‌های پزشکی و ساختمان بیشترین سهم را از محصولات مورد حمایت موسسه خدمات فناوری تا بازار به خود اختصاص می‌دهند. این محصولات برای دستیابی به بازارهای اروپا نیاز به دریافت نشان CE داشته و در لیست محصولات تحت پوشش نشان CE قرار دارند.
مراحل اخذ نشان CE
از آنجاییکه دسته بندی محصولات متعدد بوده و آزمون‌های مورد نیاز برای ارزیابی محصول متفاوت از سایر دسته محصولات می‌باشد، لذا فرآیند دریافت هر دسته از محصولات خاص آن محصول بوده و پیچیدگی‌های اجرایی خاص خود را دارد. برحسب طبیعت محصولات و ماهیت خطراتی که در ارتباط با سلامت و ایمنی مصرف‌کننده و یا حفظ محیط زیست وجود دارد، مراحل اخذ نشان CE، ممکن است از یک نوع محصول به نوع دیگر متفاوت باشد. از آنجایی که بنابر ماهیت محصولات، دایرکتیو یا دایرکتیوهایی که برای آن‌ها به‌کار می‌رود متفاوت است، بنابراین مسیرهای گوناگونی جهت انطباق با الزامات و اخذ نشان CE موجود است. مسیر کلی اخذ CE به روش ممیزی به شرح ذیل است:
مرحله اول: انتخاب دایرکتیو‌ها یا قوانین مرتبط با حوزهٔ کاربری محصول
مرحله دوم: تعیین و استخراج روش‌های آزمون استانداردهای همگون شده‌ اروپایی
مرحله سوم: بررسی خطرات و انتخاب روش ارزیابی
مرحله چهارم: اعمال استاندارد‌ها یا مقررات فنی
مرحله پنجم: گردآوری مدارک فنی Technical File که گزارشات نتایج آزمون‌ها و مشخصات محصول را شامل می‌شود.
مرحله ششم: تهیه اظهارنامه تطابق
مرحله هفتم: انجام ممیزی نهایی توسط موسسات مورد تایید اتحادیه اروپا
مرحله هشتم: الصاق نشان CE و دریافت گواهینامه با اعتبار مشخص

CE

نشان CE علامت انطباق اجباری بر روی بسیاری از محصولات می باشد  که می خواهند وارد بازار اروپا شوند و هنگامی  روی محصول نصب می شوند که سازنده و یا نمایده  قانونی آن، از مطابقت محصول با استاندارد های علامت CE اطمینان حاصل کند. گواهینامه CE صرفا جهت کنترل هر چه بهتر بر روی محصولات بوده  لذا هر شخصی که قصد تولید و یا ورود به بازارهای اتحادیه اروپا را داشته باشد بایستی الزامات CE را رعایت کند.

داشتن گواهینامه CE برای همه محصولات مانند محصولات غذایی و … الزامی  ندارد و فقط برخی از محصولات ، ازقبيل ماشين آلات ، تجهيزات الکترونیکی ، ، مصالح ساختمانی و ... نیازمند داشتن نشان CE جهت مصرف دربازار اروپا می باشند. وجود نشان CE  روی یک محصول به این معناست که این محصول از نظر ایمنی مورد تایید می باشد و هیچ خطری از نظر ایمنی برای کاربران ندارد.

 

 استاندارد نشان CE مخفف عبارت فرانسوی Communaute Europeane  ومخفف عبارت انگلیسیEuropean Community  می باشد. نشان CE بر روی محصولات به این معنی می باشد که محصول می تواند در 18 کشورعضو منطقه اقتصادی اروپا تجارت شودو به منظور ایجاد هماهنگی در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی در سطح اروپا می باشد.

درج نشان CE بر روی یک محصول نشان دهنده این می باشد که محصول مورد نظر حداقل استانداردهای ایمنی را برآورده ساخته و دارای کیفیتی بالاتر از حداقل می¬باشد. وهمچنین جابجایی و فروش آن را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) ودگر کشورها را میسر می نماید.

 بطور کلی دو دسته گواهینامه  CE وجود دارد:

Notified-1                     2-Non-notified

مزایای اخذ گواهینامه CE:  

کشورهای منطقه اقتصادی اروپا محصولاتی را که دارای نشان CE باشد را بدون درخواست آزمایش، و نتایج آزمون ها و تاییدیه ها در بازار داخلی خود می پذیرند. . ورود کالا به بازار این کشورها بدون داشتن این نشان ممکن نیست.


 

ممیزی شرکت جوشیران
28 اردیبهشت 1395

ممیزی شرکت جوشیران

ممیزی مراقبتی شرکت جوشیران در تاریخ 12/03/95 در محل کارخانه واقع در ماهدشت کرج برگزار شد. شرکت جوشیران فعالیت خود را از سال 1370 با تولید پودر روکش انواع الکترودهای جوشکاری...

ممیزی شرکت بهسازان سیمین

شرکت بهسازان سیمین فعالیت خود را از سال 1370 با تولید پودر روکش انواع الکترودهای جوشکاری جهت مصرف در کارخانجات الکترودسازی آغاز کرد. در روز چهارشنبه 12/03/95 ممیزی ثبت و صدور...

CE